Gölgenin Sihiri

Gölgenin Sihiri 1

Gölgenin Sihiri 2Alışılagelmiş makyaj tekniklerinin yanı sıra son yıllarda gelişen makyaj tekniklerinden biri de morfoloji denilen yüz tanımlaması olarak tabir edebileceğimiz ten üzerinde ışık oyunları uygulamasıdır.

Daha net anlatmak gerekirse, evet yüz gölgelendirmesinden bahsediyorum. Dünyaca ünlü yıldız Renée Zellweger, yanaklarının dolgun görünümüne rağmen kusursuz bir yüze sahip. Sırrı tabii ki yüzünün armonik yapısını bozmayan özenli makyajı.

Yüzünüz üçgen, yuvarlak ya da köşeli… Üstelik hangi makyajın yüz kontürünü belirginleştirmeye, görsel olarak uzatmaya ya da daha yumuşak bir etki yaratmaya yaradığını da bilmiyorsunuz. Işık ve gölge oyunlarıyla yüz kontürünüzü yeniden şekillendirebilirsiniz. İdeal olan yüz şekli bayanlar için, üçgen yüz şeklidir. Bu üçgen yüz şekline sahip olan bayanlar bence kendilerini şanslı hissetmeliler. Yaptığım bir çok makyajda gölge oyunlarının her birini üçgen yüz şeklinden ilham alarak kişiye uyarlıyorum çünkü üçgen yüz kadınsı ifadenin en temel kriterlerinden biridir..

Amacımız yüzümüzdeki stratejik noktaları ışık vurguları ile ön plana çıkartmak. Makyajın genel kuralı ‘’yüzümüzde göstermek istediğimiz bölgeyi açık renk ile boyayıp, göstermek istemediğimiz bölgeyi koyu renk ile saklamak’’ olduğunu unutmayın.

Dudaklarınıza dolgun bir görünüm kazandırmak için fırçayla uyguladığınız kapatıcıyı göz altları ve dudak kenarlarında özellikle ihmal etmeyin. Alt dudağınızın ortasına ışığa duyarlı parlatıcı sürebilirsiniz.

Kusursuz dengeli bir ten yaratmak için kullanacağınız sıvı ve kapatıcı fondöteni geniş ve yassı bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. Dikkat etmeniz gereken fondöten renginin cildinizle uyumlu bir tonda olması.

Fırçayla elmacık kemiklerinin altından ve kaşların hafif üzerinden oval/dairesel hareketlerle allık uyguladığınızda diagonal bir gölge sınırı oluşturmuş ve yüzünüzü görsel olarak uzatmış olursunuz.

Üçgen Yüz
Düz ve üçgen yüze sahip kişilerde alın dar ve çene bölümü geniştir. Bunun sonucunda alın bölgesini biraz aydınlatmak gerekebilir. Çene kısmı öndeyse açık renk, çıkıksa koyu renk ile kamufle edilebilir. Sonrasında kaşlara vereceğiniz yarım oval şekille yüzdeki sertiği kaybetmiş olursunuz.

Oval Yüz
Bu tür yüzlerde yüzü uzatmanın en güzel yöntemi elmacık kemiğini ön plana çıkartmaktır. Bu işlemi yaparken elinize bir kalem alın. Bir ucu kulağınızın üst kısmında, diğer ucu dudağınızın bitiş noktasında çapraz tutabileceğiniz şekilde olmalıdır. Bu taktik bizim elmacık kemik orantısını en iyi çıkaran yöntemdir. Belirlediğimiz bu bölgeye koyu renk fondöten ile gölgelendirme yapılması gerekir. Çene bölgesini ve alın kısmını aydınlatıp şakak bölgesine de koyu renk gölge yaptığınızda, ideal olan üçgen yüz şeklini ön plana çıkartmış olursunuz.

Kare Yüz
En zor ama en eğlenceli yüz şeklidir. Bence sihir burada başlıyor.
Yüzdeki bütün bölgeler net ve keskindir. Bu tür yüzlere benim uyguladığım yöntem yüzün tamamını kendi cilt renginden iki ton koyu renk fondöten sürerek başlamaktır. Bu kısmı iyi anlamanız gerekiyor. Sonraki adım burun üstü, göz altı, elmacık kemiğinin üstü, çenenin ön kısmı, dudağın ortası ve son olarak yanak, yani elmacık kemiğinin alt kısmına açık renk fondöten kullanmaktır. Böylece daha önce uyguladığımız iki ton koyu fondötenden eser kalmadı, her şey doğallaştı. Bu uygulama sonrasında makyajımızı göz ve dudak detayıyla tamamlayabiliriz.

Burun İçin Sihirli Dokunuş
Bu işlem yapılırken kadınların beklentisi tabi ki çok fazla oluyor. Buradaki amacımız yüzdeki kusurları hafifletmek, örtmek. Tabi ki çok büyük kemerli veya eğri bir buruna ne yaparsak yapalım geri plana çekmemiz çok kolay olmayabilir. Bu yüzden böyle güçlü beklentileriniz olmasın.

Geniş burnu olan hanımlar; iki kaşın ortasından burnun ucuna devam edecek şekilde açık renk bir çizgi yapalım. Bu çizginin kalınlığını siz belirleyin. Sonrasında parmak ucuyla bu çizgiye noktalama dokunuşları yaparak doğallaştırınız. Ardından burun kenarlarına bronz pudra uygulayarak daraltabilir ve burnunuzu o genişlikten kurtarabilirsiniz.

Yüzünüzden doğru makyaj eksik olmasın.

Sevgiler.

Burçin Göksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir